W tym poście chciałabym zaproponować wycieczkę do ogrodu innego niż wszystkie, dalekiego od tradycyjnych wyobrażeń, swoimi rozwiązaniami wpasowującego się w nasze czasy…
Zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha. Roślinność zajmuje w nim 5111 m2. Jako ogród ogólnie dostępny, stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także warszawiaków niezwiązanych z Uniwersytetem. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15 000 m2), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Można w nim podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin, posadzone w trzech odmiennie skomponowanych częściach. Rośliny posadzono na 30-centymetrowej warstwie ziemi przykrywającej dach, cały ogród podzielono zaś na kilka części. Różnią się kolorem (części: złota, srebrna, karminowo-różowa i zielona), formą i nastrojem. Wszystkie połączone są ścieżkami, mostkami i pergolami, które tworzą na dachu budynku pełen przytulnych zakamarków, fantastyczny labirynt. W porze kwitnienia roślin ogród rozkwita kolorami i zapachami. Atrakcją stanowią ogrodowe kładki zrobione z przejrzystej metalowej siatki, przerzucone na sporej wysokości i prezentujące wspaniałą panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna i szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza biblioteki. Dolna część ogrodu nie ustępuje urodą górnej. Poszczególne części są połączone strumieniem (także z przerzuconymi przezeń kładkami), w ogrodzie znajduje się sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki i rzeźby z granitu Ryszarda Stryjeckiego, stanowiące cykl „Szkic sytuacyjny” (http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,6392639,Warszawa__Ogrody_BUW_u___miejskie_spacery_z_adrenalina.html).
Ogrody BUW mają wiele atutów: położone w centrum stolicy, są niepowtarzalne, zaprojektowane bardzo nowocześnie, tworzą zieloną „wyspę na wysokości”, doskonale zintegrowane z kompleksem bibliotecznym. Dla miłośników ogrodów i nowinek ogrodowych będą z pewnością nie lada gratką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz